renovujeme parkety ikona

Olejování parketových podlah a dřevěných schodišť

Úprava parketových podlah olejem zdůrazňuje přirozený odstín dřeva a jejich povrch vypadá matově, jakoby saténově. Pokud jste se rozhodli pro olejovanou podlahu, nesmíte zapomenout, že ve srovnání s lakovanou podlahou je mnohem citlivější na rozlité tekutiny. Je třeba ji pravidelně mýt čisticím prostředkem Bona Soap tekuté mýdlo. Než začnete s olejováním, musíte však vybrousit povrch podlahy až na holé dřevo a poté důkladně podlahu vyčistit. 

Povrchová úprava – olejování

Bona Craft Oil

Začněte nanášením oleje Bona Craft Oil malým štětcem na okraji podél stěn. Dbejte, abyste tapety či stěny olejem neušpinili. Rozetřete vydatné množství oleje rovnoměrně po celé ploše podlahy. Nejjednodušší je provádět aplikaci stěrkou s čistícím bavlněným hadrem, ale můžete pochopitelně použít lešticí tkaninu či štětec. Nechejte olej vsakovat do podlahy asi půl hodiny. Natáhněte si návleky na boty a rozetřete další vrstvu oleje. Opakujte tento postup tak dlouho, dokud podlaha bude řádně nasycena olejem a tudíž už nebude schopna další olej absorbovat. Jeden litr oleje vystačí na plochu 10 – 12 m2 (2 vrstvy). Spotřeba oleje závisí na druhu dřeva. Buk potřebuje více oleje než dub nebo borovice.

Olejování parketových podlah

Jakmile už rozetřený olej po půl hodině nevsákne do podlahy, je třeba přebytečný olej rozleštit. Nejlepšího výsledku dosáhnete pomocí talířové brusky a příslušného Padu (béžový – pro leštění, hnědý – pro aplikaci oleje). Místa, k nimž se talířová bruska nedostane, vyleštěte ručně. Menší plochy lze rovněž leštit ručně. Odstraňte zbývající olej bavlněným hadrem. Rovněž lze použít olejivzdornou gumovou stěrku nebo širokou stěrkou z nerez oceli. Jakmile je všechen olej odstraněn, přeleštěn včetně rohů místnosti apod., nechte podlahu přes noc řádně zaschnout. Po tuto dobu na ni nevstupujte. Další den byste měli podlahu vyleštit talířovou bruskou s červeným lešticím padem. Pracujte do kříže.
Posledním krokem je leštění podlahy lešticí tkaninou. Položte tkaninu na podlahu. Na ni položte lešticí pad. Zahněte rohy tkaniny přes pad a pak na něj položte leštičku. Leštěte podlahu tak dlouho, dokud nedosáhnete rovnoměrného vzhledu. Menší plochy lze leštit ručně. Nechte olej důkladně vyschnout do dalšího dne.

Pozor, důležité! Namočte hadry nasáklé olejem a ostatní hořlavý materiál, který přišel do styku s olejem, do vody. Pak je vložte do uzavřeného plastového pytle, aby nedošlo ke samovznícení.

Nábytek můžete začít stavět den po olejování. S položením koberců a předložek počkejte alespoň dva týdny.

Údržba olejovaných podlah

Olejované podlahy jsou o něco citlivější než lakované. Musíte o ně pravidelně pečovat a dávat pozor na skvrny. Nejlepším způsobem je vysávání, ale čas od času bude podlahu třeba vytřít vodou, do níž byste měli přidat čisticí prostředek na olejované podlahy Bona Soap – tekuté mýdlo. Doporučujeme přilít 3 dl čistícího prostředku do 5 l vody.  Důležité: Olejované podlahy potřebují vrstvu oleje obnovit. V domácích podmínkách je dostačující olejovat podlahu jednou za dva roky.

Venkovní dřevěná terasa před a po čištění.

Desky byly vydrhnuté kartáčem a Bona Soap tekutým mýdlem. Poté ošetřeny 3 vrstvami oleje Bona Deck Oil, který je speciální pro venkovní dřevěné terasy apod. Bona Deck Oil je určen pro exteriérové podlahy.

Povrchová úprava – olej nebo vosk

Pokud by se měl povrch dřevěných podlah chránit namísto vrstvami laku olejem a nebo vosky, případně změnit barva mořením (steinováním), je zpravidla zapotřebí jemnějšího finálního broušení. Proto je nutno respektovat patřičné technologické návody výrobců olejů, vosků příp. olejovosků.

Po ukončení broušení je nutno respektovat, případně zkontrolovat následující body

  • Již nesmí být patrné stopy po broušení hrubšího zrna. Nasvícením podlahy halogenovou lampou světla lze tyto stopy najít velmi snadno. Vyskytující se stopy po broušení vystoupí velmi zřetelně po následném namoření, naolejování, případně navoskování podlahy, protože se tato místa barevně odlišují od svého okolí, což by mohlo vést k reklamacím ze strany zákazníka.
  • Pro vyloučení barevných odchylek povrchů hotových naolejovaných, případně navoskovaných dřevěných podlah doporučujeme použít tentýž brousící prostředek pro broušení plochy a okrajů. Pokud se poslední broušení plochy provedlo mřížkou, mě lo by se broušení okrajů provést brusivem o stejné zrnitosti. Rozdílné drsnosti povrchu dřeva vedou po namoření, naolejování, příp. po navoskování k různým barevným tónům (světlý / tmavý tón).
  • Nesmí být patrná poškození povrchu.
  • Na povrchu již nesmí být žádné nečistoty, které by byly pozdě ji zřetelné jako skvrny, různobarevnost nebo šmouhy.

Před zahájením aplikace oleje je nutno řádně vysát podlahy, okenní parapety, topná tělesa atd. Jemným průvanem se prach víří, usedá na naolejovaný povrch a způsobuje jeho znečištění. Při čištění podlahy se může provést ještě jedna kontrola povrchu. Případné vady nebo poškození se musí opravit hned. Asi 30% reklamací parketových podlah se vztahuje na broušení a ošetření jejich povrchu.

Protože jsou nároky zákazníků velmi vysoké, je nutno pro vyloučení následných reklamací respektovat následující body:

  • Je možné, že k barevným odchylkám jednotlivých prvků vede rozdílná savost dřeva – záleží na druhu řezu a typu dřeviny.
  • Jen stěží viditelná znečištění musí zákazník tolerovat, protože je z důvodu podmínek na pracovišti nelze zcela vyloučit.

Pro zapracování oleje nebo vosku, případně při leštění se použije stroj BONA FLEXISAND nebo BONA BUFFER, opatřené unášecími disky s bílým, červeným, příp. zeleným padem nebo kartáčovými disky s přírodním vlasem. Nanášené množství, postup a doba schnutí se řídí podle pokynů výrobce, případně podle klimatických podmínek. Pro uchování hodnoty dřevěné podlahy se musí respektovat a dodržovat pokyny vztahující se k péči o ni.

renovujeme parkety
VŠE O PODLAHÁCH