renovujeme parkety ikona

Nevhodné kombinace domácích čističů

Snažíme se lidem vysvětlit, že dřevo a voda (a voda a ocet na podlahy) nejsou dobrou kombinací. Nyní zde rozebereme několik dalších kombinací čisticích prostředků používaných v domácnosti, kterým je třeba se vyhnout.

Denní plán – vytřít prach / zamést

Řádné zametení vlhkým/suchým mopem a utěrky z mikrovlákna je nejlepším způsobem jak se vyhnout škrábancům a poškození jak dřevěných, tak luxusních vinylových podlah. Čisticí utěrky z mikrovlákna často zachycují nečistoty, částice a dalších domácí alergeny pomocí statické elektřiny. Uklízení pomocí smetáku může být také účinné, ale obvykle jen přesouváte nečistoty po podlaze. Pokud chcete vyčistit podlahy efektivně a bez poškození, nezvedejte při čištění mop z podlahy – tím udržíte nečistoty zachycené na utěrce.

Snažíme se lidem vysvětlit, že dřevo a voda (a voda a ocet na podlahy) nejsou dobrou kombinací. Nyní zde rozebereme několik dalších kombinací čisticích prostředků používaných v domácnosti, kterým je třeba se vyhnout.

Nebezpečné kombinace s bělidlem
Bělidlo je skvělý dezinfekční prostředek a při čištění ho můžeme využít mnoha způsoby. Bělidlo by se však mělo používat samotné bez mísení s jinými látkami, aby se zabránilo toxickým chemickým reakcím.

 • Bělidlo + amoniak
  Vytváří plynný chloramin, který může způsobit dušnost, bolest na hrudi, pálení a podráždění
 • Bělidlo + čistý líh
  Vytváří chloroform, který může způsobit závratě a zvracení a poškodit kůži, oči, dýchací cesty a nervový systém
 • Bělidlo + ocet (bělidlo + kyselina)
  Vytváří plynný chlór, který může způsobit pálení a podráždění
  Možná se těžko pamatuje, které čisticí prostředky jsou kyselé, zásadité nebo jakkoli reagují s bělidlem, a proto zde uvádíme krátký seznam produktů, které se s bělidlem nemají míchat. Úplně nejlépe: nemíchejte bělidlo s žádným dalším čisticím prostředkem.

Bělidlo + prostředek na odstraňování plísňových skvrn
Bělidlo + čisticí prostředek na záchodovou mísu
Bělidlo + dezinfekční spreje
Bělidlo + čisticí prostředek na troubu
Bělidlo + čisticí prostředek na nádobí
Bělidlo + citronová šťáva
Bělidlo + čisticí prostředek na sklo
Bělidlo + prostředek na čištění odpadů


Další nevhodné kombinace
Bělidlo je hlavní složkou mnoha nebezpečných kombinací domácích přípravků, ale je třeba se vyhnout i přípravě některých dalších směsí.

 • Peroxid + ocet
  Vytváří kyselinu peroctovou, toxickou chemickou látku, která může způsobit podráždění kůže, očí, nosu a plic
 • Různé prostředky na čištění odpadů
  Prostředky na čištění odpadů mají silné chemické složení, takže byste mohli vytvořit toxické látky nebo by dokonce mohlo dojít k výbušné reakci.
 • Čisticí přípravky od různých výrobců
  Každý výrobce používá své vlastní speciální složení přípravků a mísením můžete vytvořit nebezpečné látky.
 • Baterie + baterie (!)
  Různí výrobci baterií používají různé chemické látky a baterie mohou fungovat při různých napětích, i když jsou stejné velikosti. Nepoužívejte společně baterie od různých výrobců, abyste nepoškodili svou elektroniku a nedocházelo ke korozi a únikům.
 • Jedlá soda + ocet
  Samostatně mají jedlá soda i ocet vlastnosti, které mohou být při čištění užitečné, ale jejich kombinace nachází nejlepší využití ve školní laboratoři při výrobě sopky. Jednotlivé složky se v této kombinaci navzájem oslabují a v podstatě tím získáte jen vodu.


Všichni chceme mít po ruce nejlepší řešení pro úklid našich domovů, ale touhu vytvořit si vlastní podomácku vyrobený „super prostředek“ v sobě raději potlačte. Nechte mísení chemických látek na odbornících a zkuste najít jiné způsoby, jak zefektivnit úklidové postupy.

renovujeme parkety
VŠE O PODLAHÁCH