renovujeme parkety ikona

Jak aplikovat lak na dřevěnou podlahu

Jak aplikovat lak na dřevěnou podlahu

Rádi bychom vám připomněli jedno prosté pravidlo, které každý podlahář sice dobře zná, ale přesto na něj někdy zapomene. Můžete používat ty nejlepší laky na světě, a přesto nedocílíte dobrého vzhledu podlahy, pokud nebyla správně a důkladně vybroušena. A stejně tak můžete používat nejlepší brusné prostředky na světě, a přesto nedocílíte dobrého vzhledu podlahy, pokud lak nebyl aplikován správně a nebo je nekvalitní.

Začněte správně. Skončíte správně! …. jinak by se mohlo stát, že budete začínat znovu

Lak na dřevěné podlaze zvýrazní všechny její klady, ale může také zvýraznit její nedostatky a skvrny. Někdy zjistíte, že k něčemu takovému došlo, teprve až je podlaha nalakovaná. Pak už není možné vybrousit jen místo s nehezkou skvrnou (lokální oprava) a znovu ji natřít. Nově nalakovaná plocha by byla zřetelně vidět a vám by, bohužel, nezbylo nic jiného, než začít od začátku. Tomu se můžeme vyhnout volbou vhodných prostředků  pro povrchovou úpravu podlah a jejich správným používáním. Doporučujeme vám použít brusivo Bona Abrasives, antistatické brusivo 8300 Antistatic Abrasives a laky řady společnosti Bona.

Zde uvádíme příklad provádění povrchové úpravy dřevěných podlah. Povrchová úprava většiny podlah se řídí stejnými zásadami a jejich dodržování je zárukou vynikajících výsledků.

Vybroušení dřevěných podlah až na holé dřevo

Dřevěnou podlahu je třeba brousit posupně v několika fázích. Pokud například přejdete od hrubého broušení přímo na jemné, může se stát, že nedosáhnete dostatečně hladkého povrchu a zůstanou na něm stopy po broušení (drobné rýhy). Doporučujeme postupovat ve třech krocích, jak vidíte na obrázku níže.

dcs 70

Broušení dřevěných podlah bez prachu

Bona vyřešila jeden z největších problémů podlahářů – prach. Systém Bona Dust Care Single (zkráceně DCS) díky jedinečnému systému dvoustupňového cyklónového odlučování a hepafiltru umožňuje bezprašné broušení dřevěných podlah.

Postup při broušení dřevěných podlah

Hrubé broušení – účelem tohoto broušení je odstranit pevné nečistoty, starý lak a skvrny na dřevě. Běžně se začíná se zrnitostí P36 nebo P40.  Ve výjimečných případech u velmi nerovných povrchů nebo borovicových podlah s nánosem starého laku budete potřebovat zrnitost P24.

Střední broušení – jako další krok doporučujeme střední broušení středně zrnitým brusným materiálem o zrnitosti P50 až P80, který odstraní stopy zanechané hrubým broušením a stopy zanechané bruskou při jejím spouštění.

Jemné broušení – se obvykle provádí brusným materiálem o zrnitosti P120. Pokud používáte lak na bázi rozpouštědla, můžete pro poslední broušení použít materiál o zrnitosti P100 a stále dosáhnete hladkého povrchu. Pokud ale používáte laky na vodní bázi, měli byste poslední broušení provést brusivem o zrnitosti P120 a jemnějším.

Extra jemné broušení – pokud chcete docílit minimálního zvedání vláken dřeva, můžete použít systém Scrad, jehož součástí je Scrad Wing o zrnitosti P120 nebo P150 (k dispozici v řadě brusných prostředků Bona Abrasives). S jeho použitím odstraníte povstalá vlákna dřeva z povrchu podlahy, která mají těžké brusky tendenci tlačit dolů do dřeva.

Povrchová úprava - základní lak

Povrchová úprava – základní lak

Základní lak představuje mnohem více, než jen způsob jak ušetřit peníze tím, že nemusíte použít dražší vrchní lak na první vrstvu. Jsme přesvědčeni, že základní lak by měl posloužit k dobrému účelu a nabídnout takové technické výhody, jakými je minimalizovat riziko bočního slepení hran.

Řada výrobků Bona vám nabízí dvě různé alternativy, přičemž se v obou případech jedná o jednosložkové laky na vodní bázi. Výběr vhodného základního laku závisí na tom, jakým nářadím jej budete nanášet. Pokud používáte nerezovou stěrku, zvolte Bona Prime Trowel. Pro běžnou aplikaci válečkem či štětcem volte základní laky Prime Classic, Prime Intense. Základní laky tvoří základ pro dobrý vzhled a rozliv vrchního laku. Pokud nanášíte základní laky Bona Prime válečkem nebo štětcem, použijte 1 litr na 8-10 m2 . Obvyklá doba schnutí je 1-2 hodiny. Základní lak Bona Prime Trowel  vytváří silný a pevný film, kterým vrchní lak nepronikne. Obvykle nevznikne efekt zvednutí vláken dřeva a mezibroušení první vrstvy vrchního laku nebude třeba. Má hustší konzistenci než ostatní laky Bona, neboť je určen k nanášení nerezovou špachtlí. Špachtle  vytváří velmi tenkou vrstvu laku, a proto je třeba nanést vrstvy dvě – tři. Doba schnutí prvních dvou vrstev je pouhých 10-15 minut. Protože takto nanesená vrstva laku je velmi tenká, nedochází obvykle ke zvedání vláken, a tudíž před aplikací vrchního laku není třeba tuto plochu mezibrousit. Poslední vrstvu laku Bona Prime Trowel nechejte schnout nejméně 45 minut, což je doba, za kterou lak zcela uschne. V opačném případě se vystavujete riziku, že vrchní lak pronikne přes základní lak do dřeva a způsobí zvedání vláken dřeva.

Poznámka: vždy si přečtěte technický list produktu pro bližší informace o aplikaci produktu. Každý kanystr je třeba před samotnou aplikací řádně protřepat.

Mezibroušení

Jakmile je povrch podlahy po nanesení základního laku zcela suchý, můžete začít s jeho mezibroušením. Nejlepších výsledků dosáhnete, když použijete brusný systém společnosti Bona – Bona Abrasives Scrad. Je to ideální systém k lehkému mezibroušení, který se skládá ze dvou částí: Scrad Wing (trojúhelníkový brusný papír) a Scrad Pad (druh netkané textilie z nylonu s brusivem P320). Budete rovněž potřebovat nízkorychlostní talířovou brusku. Scrad Wing je speciálně ošetřen teplovzdorným materiálem a Scrad Pad mezibrousí lak velmi jemně. Výsledky broušení základního laku Bona s použitím tohoto systému jsou velmi dobré.

Základní lak na podlaze mezibruste pomocí talířové brusky se systémem Scrad nejprve ve směru příčném a následně podélném.

Poznámka: nepoužívejte brusnou mřížku, neboť může zanechat brusné stopy. Při tření, ke kterému dochází pod mřížkou, vzniká teplo, jehož účinkem dochází k měknutí laků na vodní bázi a mřížka se brzy zanese. Takto zanesená mřížka nejenže nepracuje efektivně, ale rovněž může povrch poškrábat a zanechat znatelné stopy po broušení.

Povrchová úprava – vrchní lak

Všechna vaše poctivá práce může být zmařena, když pro poslední vrstvu vrchního laku nepoužijete vrchní lak vysoké kvality. Vždy nanášejte lak v dostatečném množství. Mnoho problémů, s nimiž se setkáváme, je zapříčiněno použitím nedostatečného množství laku. Například aplikací pouze jedné vrstvy vrchního laku namísto dvou nebo tří vrstev. Naneste vrstvu vrchního laku v množství obvykle 1 litr na 8-10m2. V závislostina předpokládaném stupni zátěže podlahy můžete nanést více vrstev vrchního laku.

Poznámka: vždy si přečtěte technický list produktu pro bližší informace o aplikaci produktu. Každý kanystr je třeba před samotnou aplikací řádně protřepat.

  • Místnost můžete začít užívat 8 hodin po posledním nátěru.
  • Lehký nábytek začněte stěhovat zpět do místnosti po 24 hodinách, těžší nábytek po 4 dnech.
  • Koberce / předložky položte do místnosti po týdnu.

Jaký vrchní lak použít?

Můžete se spolehnout, že použijete-li některý z vrchních laků řady Bona, docílíte jak vynikajícího vzhledu a kvality vaší podlahy a budete spokojení s výsledkem. Tyto laky jsou na vodní bázi a jsou tedy podstatně bezpečnější než laky na bázi rozpouštědel. Jsou lepší pro vaše zdraví i pro životní prostředí.

Zda použijete na podlahu základní lak, záleží čistě na vašem rozhodnutí. Všechny vrchní laky Bona lze kombinovat se všemi základními laky Bona a lze je aplikovat přímo na holé dřevo. Volba laku částečně závisí na způsobu používání a na stupni zátěže podlahy (podlahy v domácnosti – lehká zátěž; v restauracích, obchodech – vysoká zátěž). Při lakování podlah s podlahovým topením vždy použijte základní lak, stejně tak jako u podlah zhotovených ze dřev rychle nasákavých (buk, jasan, třešeň, javor…) a při nebezpečí vzniku bočního slepení hran jednotlivých prvků podlahy.      

Bona Novia je jednosložkový lak na vodní bázi, který je ideální pro použití v domácnosti. Splňuje potřeby podlahářů i zákazníků. Má dobrý rozliv při jednoduché aplikaci. Bona Mega je nejprodávanější lak na vodní bázi na světě. Má vysokou odolnost proti oděru, je tvořen 100% polyuretanem a polymer vytváří vazby s kyslíkem. Používá se jak v domácnostech, tak ve veřejných prostorech. Bona Traffic je polyuretanový dvousložkový lak na vodní bázi výjimečných vlastností, který má nejvyšší odolnost proti opotřebení. Používá se do prostor s vysokou až extrémní zátěží. Má výbornou chemickou odolnost. Bona Traffic HD Antislip má navíc protikluzné vlastnosti, což se ocení například v mateřských školkách nebo podobných lokacích, kde hrozí velké riziko uklouznutí. Bona Traffic HD je vysoce kvalitní lak na nejvyšší úrovni.

Údržba a čištění všech typů podlah

I když podlahy ošetřené laky Bona vyžadují jen minimální údržbu, musí se i přesto pravidelně čistit a ošetřovat, aby se na podlaze nehromadil prach nebo kamínky, které jste si přinesly z venku a které by mohly podlahu poškrábat. I stopy od rozlitých tekutin by mohly způsobit bobtnání nebo nehezké lepkavé skvrny na podlaze, pokud by se včas neutřely. Pravidelný úklid a čištění je klíčem k udržení atraktivnímu vzhledu podlahy po mnoho let. Bona Čistič na parkety a mikrovláknová utěrka Bona Cleaning Pad je vítěznou kombinací pro úklid podlah. V roce 2015 jsme porazili 11 Evropských konkurentů v údržbě podlah. Nabízíme ten nejlepší produkt pro čištění dřevěných podlah. 

Bona Spray Mop je mop určený pro moderní ženy v domácnostech pro čištění dřevěných podlah. Skutečně šetří Váš čas. K čištění nepotřebujete vodu, ani kyblík a čistící prostředek rozpouštěný ve vodě, který narozdíl od Bona Spray Mopu roztírá špínu, která se tak nahromadí v kýbli postupným ždímáním hadry. Mikrovláknová utěrka Bona Cleaning Pad přichycená na Bona Spray Mopu „uzamkne“ špínu dovnitř utěrky, která je tak součástí balení mopu a neroztírá usazenou špínu na podlaze. Uvědomte si, že použití nadměrného množství vody škodí. Podlaha se může zvlnit či nabobtnat. Bona Spray Mop si dávkujete dle své vlastní potřeby a podlaha tím netrpí. Balení obsahuje Bona Čistič na parkety, mikrovláknovou utěrku a Bona Spray Mop. Otočná hlava mopu dosáhne i do těžce přístupných míst.

Bona Spray Mop na laminátové podlahy a dlaždice je speciálně vyvinut pro čištění všech typů tvrdých podlah jako jsou laminátové podlahy, keramická dlažba, PVC, marmoleum, vinyl apod. Má stejné vlastnosti jako popsaný Bona Spray Mop výše, jen je určen pro jiný typ podlah. Balení obsahuje Bona Čistič na laminátové podlahy a dlaždice, mikrovláknovou utěrku a Bona Spray Mop. Otočná hlava mopu dosáhne i do těžce přístupných míst.

Mikrovláknové utěrky přichycené na Bona Spray Mopu podlahu nepoškrábou. Je třeba je však vyprat (prát bez aviváže)

renovujeme parkety
VŠE O PODLAHÁCH