renovujeme parkety ikona

Jak aplikovat leštěnku na dřevěnou podlahu

Co byste měli vědět

Aplikace leštěnky na podlahu, to je důležitá součást údržby dřevěných podlah. Pokud si budete aplikovat leštěnku na podlahy sami, dodáte své podlaze větší krásu, lesk a prodloužíte ji životnost. Leštěnka pomáhá obnovit ochrannou vrstvu podlahy a práce s ní je jednoduchá a zvládne ji každý. Naučte se, jak správně aplikovat leštěnku na vaši podlahu. Je to relativně rychlý, snadný a levný způsob, jak správně udržovat dřevěné podlahy krásné a svěží.

Aplikace leštěnky vs. obnova povrchové úpravy

Je důležité rozeznat pojmy jako je aplikace leštěnky a obnova povrchové úpravy dřevěné podlahy. Oba pojmy si jsou podobné, ale při aplikaci leštěnky na dřevěné podlahy zůstává povrchová úprava neporušená; jednoduše obnovujete kvalitu stávajícího povrchu, vyplňujete mikroskopické škrábance a vyhlazujete celkový vzhled. Při obnovení povrchové úpravy dřevěné podlahy se však zcela odstraňuje stávající povrchová úprava a nahrazuje se novou.

Jak aplikovat leštěnku na podlahu

 • Dodejte své podlaze ochrannou vrstvu, která vyplní drobné škrábance a vyhladí vzhled podlahy. Aplikujte Bona Leštěnku na parkety.
 • Než nanesete leštěnku na celou plochu podlahy, otestujte ji na nenápadném místě (pod radiátorem apod.)
 • Nanášejte leštěnku na podlahu rovnoměrně, abyste dosáhli rovnoměrného povrchu, aby nebylo vidět napojování nebo případné různorodé stopy v oblastech, kde jste začínali nebo končili.
 • Abyste zachovali přirozený vzhled povrchové úpravy, používejte na matné podlaze pouze matnou leštěnku – Bona Leštěnka na parkety mat, na lesklé podlaze leštěnku Bona Leštěnka na parkety lesk.
 • Než leštěnku nanesete na celou plochu podlahy, vyzkoušejte ji na nějakém nenápadném místě, abyste ověřili stupeň lesku.
 • Vyvarujte se použití leštěnky na dřevěné olejované podlahy. Tento typ podlah vyžaduje speciální leštěnku nebo-li osvěžovač, určenou pro údržbu olejovaných podlah (leštěnka pro olejované podlahy: viz Bona Osvěžovač olejovaných podlah).

Jak často mám aplikovat leštěnku na podlahu?

Budete-li pravidelně podlahu uklízet, zamezíte usazování množství nečistot a prachu, které mohou působit jako brusný papír a můžou podlahu časem opotřebovávat. Leštěnky Bona mají speciální složení, které je šetrné a lze použít i několikrát ročně. Jak často bude nutné leštěnku aplikovat závisí na intenzitě zátěže podlahy. Leštěnka by se měla aplikovat například každé 2-4 měsíce na podlahy v běžných domácnostech.

Jak dlouho zabere čištění a aplikace leštěnky?

To závisí na tom, jak je vaše dřevěná podlaha velká. Když používáte čistič a leštěnku Bona, je to vlastně velmi rychlý a snadný proces.

Leštěnka Bona představuje ochrannou vrstvu a vyrovnává stupeň lesku. Je to neuvěřitelně snadný úkol pro každého z nás a nepotřebujete žádné zvláštní vybavení. Jednoduše odstraňte veškerý nábytek a koberce, poté podlahu zameťte, vysajte nebo zbavte prachu a setřete pomocí Bona Čističe na parkety. Poté naneste Bona Leštěnku na parkety ve vlnovkách a setřete ji vhodnou utěrkou, jako je například utěrka z mikrovlákna Bona Applicator Pad a nechte ji zaschnout. Hodinu by se neměla podlaha zatěžovat chůzí, asi po 24 hodinách ji můžete plně zatížit chůzí.

čištění podlah

Příprava prostoru

 • Odstraňte z místnosti veškerý nábytek a další předměty. Vyprázdněte prostor. Přesouvejte velké předměty a nábytek opatrně. Pokud je to možné, použijte podložky pod nábytek, které ochrání podlahu před nechtěným poškrábáním a poškozením.
 • Důkladně podlahu vyčistěte. Setřete na sucho i na mokro. Než začnete nanášet leštěnku, podlaha musí být zcela suchá. Více informací najdete v článku o čištění dřevěných podlah zde. V případě potřeby leštěnku otestuje na malé nenápadné ploše podlahy (pod radiátorem apod).
 • Použijte vhodné aplikační nástroje. Vhodným aplikátorem (nástrojem) je žlutá utěrka z mikrovlákna Bona Applicator Pad. Přečtěte si pokyny k nanášení leštěnky, abyste předem měli vše připraveno, co budete k aplikaci leštěnky potřebovat.

Aplikace leštěnky

 • Méně je více. Při aplikaci leštěnky na dřevěnou podlahu pracujte po malých částech, aby utěrka/váleček zůstaly vlhké. Roztírejte leštěnku pečlivě podél struktury vlákna dřeva.
 • Chcete-li se vyhnout nerovnoměrným pruhům na podlaze (různý stupeň lesku), inspirujte se malbami a nanášejte leštěnku tak, aby se přechody jednotlivých částí překrývaly. Vždy překrývejte polovinu již aplikované leštěnky. To znamená, pruh, který jste již udělali, překryjte do půlky znova.
 • Naplánujte si, kudy odejdete. Neuvězněte se v rohu místnosti! Předem naplánujte, jak si podlahu rozdělíte. Pokud je to možné, nechte pomocníka nanést leštěnku po obvodu místnosti a postupujte těsně za ním.
bona spray mop

Schnutí

Po skončení práce nechte leštěnku alespoň jednu hodinu schnout, než podlahu znovu lehce zatížíte chůzí. Leštěnka by měla zcela zaschnout po 24 hodinách, kdy bude připravena na běžné intenzivní používání.
Používejte leštěnku na dřevěné podlahy pravidelně, z pravidla každé 2-4 měsíce. Prodloužíte životnost svých podlah. 

Nabízíme leštěnky na dřevěné podlahy, olejované podlahy a tvrdé podlahy jako je kámen, dlaždice a laminát.

renovujeme parkety
VŠE O PODLAHÁCH